bvp-sidir

Doradztwo branżowe
Nowy ład emerytalny
biuro księgowe komorniki Firma adidas polska sprzedaje odzież i obuwie

Jednym z wynalazków Otto von Bismarcka, które zmieniły społeczną rzeczywistość i wpłynęły pośrednio także na gospodarkę, było wprowadzenie w Rzeszy obowiązkowych składek emerytalnych. Dziś są one normą na całym kontynencie, co często podlega krytyce ze strony liberalnych ekonomistów oraz publicystów.

Opłacanie składek na rzecz państwowego ubezpieczyciela ma dawać wszystkim gwarancję, że po osiągnięciu odpowiedniego wieku jakieś świadczenie otrzymają. W praktyce jego wysokość zależy od wysokości składek, ale również przynależności zawodowej oraz aktualnej kondycji gospodarki.

Sporym mankamentem systemu składkowego jest to, że pobierane z wynagrodzeń pieniądze jedynie na papierze należą się przyszłemu emerytowi. Faktycznie są one wydatkowane na bieżącą pracę ubezpieczyciela, w tym na wypłatę aktualnie aktywnych świadczeń.

Poważnym problemem w wielu krajach, również w Polsce, jest to, czy za „X” lat osoby dziś opłacające składki będą mogły liczyć na jakiekolwiek pieniądze. Sprawa jest mocno wątpliwa, więc starajmy się oszczędzić jak najwięcej.