Opiekunki osób starszych w Niemczech
tłumaczenia marketingowe
Coraz więcej pań z Polski decyduje się na pracę w charakterze opiekunek osób starszych w Niemczech. Może być to praca krótkoterminowa, na określony czas, oraz praca długoterminowa, podejmowana na czas nieokreślony. W tym drugim przypadku, opiekunka jest stałym pracownikiem danej agencji pracy, ale jej miejsce pracy (a co za tym idzie – podopieczny) mogą się oczywiście zmieniać. Dlaczego Niemcy są tak popularnym kierunkiem zarobkowym? Wpływ na to ma z pewnością bliskość geograficzna kraju, a także możliwość wysokich zarobków. Ważne, by podjęta praca jako opiekunka osób starszych, była pracą legalną, opartą na stosownej umowie, na podstawie której zostaną wypłacone nam środki finansowe za przepracowane godziny. Opiekunki osób starszych to panie, które powinny posiadać określony zestaw cech oraz spełniać określone wymogi. Wbrew pozorom, nie jest to wcale praca lekka, daje jednak satysfakcję z pomagania innym w ciężkim okresie ich życia, który czeka każdego człowieka.
Opiekunki osób starszych w Niemczech – jakie powinny być?
Opiekunki osób starszych powinny być serdeczne, troskliwe i pozytywnie nastawione do swojego podopiecznego. Musi cechować je empatia, wrażliwość na potrzeby seniora i otwartość.
Opiekunka seniora powinna być odpowiedzialna, zaradna i uczciwa wobec osoby starszej i jej rodziny. Powinna być też odporna na stres i posiadać podstawową wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W przypadku opieki na osobą starszą, trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i wykazywać się szybką reakcją na nieprzewidziane zdarzenia. Ważną cechą idealnej opiekunki jest także asertywność – nie możemy zgadzać się na każdą zachciankę seniora, która mogłaby negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Jakie wymagania stawiane są opiekunkom? Zazwyczaj jest to wcześniejsze doświadczenie w opiece nad osobami starszymi oraz znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Dla tych pań, które chciałaby zacząć pracę jako opiekunki osób starszych, ale nie spełniają dwóch podstawowych wymagań, organizowane są też kursy i szkolenia z nauki języka oraz z opieki nad seniorami, które pomogą im wypełnić luki w doświadczeniu. Czasami wymagane jest też prawo jazdy, a mile widziany jest brak nałogów – chętniej zatrudniane są panie niepalące.
Zakres obowiązków opiekunek osób starszych
Jaki jest zakres obowiązków opiekunki osób starszych? Taka opiekunka będzie musiała pomagać seniorowi w codziennych czynnościach, ale również towarzyszyć starszej osobie w spacerach czy rozwiązywaniu krzyżówek. Do zadań opiekunki należy również przygotowywanie posiłków, dbanie o porządek w pokoju osoby starszej, pranie ubrań seniora oraz pomoc przy zabiegach higieniczno-pielęgnacyjnych, takich jak zapobieganie powstawaniu odleżyn, zmiana pampersów i inne w zależności od stanu zdrowia podopiecznego.