Domowy budżet

Raje podatkowe http://rachunkowoksiegowi.pl/ksiegowosc-gorzow/

Czy masz problemy z zarządzaniem domowym budżetem? Nie wiesz, na co wydajesz pieniądze i choć dobrze zarabiasz czasem Ci ich brakuje? W takim razie warto zastanowić się nad tym, jak zorganizować wydatki i w jaki sposób rozpocząć oszczędzanie.

Pierwszym krokiem może być sprawdzenie oferty, jaką ma Twój bank. Dobrym rozwiązaniem może być otwarcie konta oszczędnościowego. Aby podreperować finanse można również otworzyć lokatę – po jej zakończeniu otrzymamy dodatkowe odsetki.

Jeśli nie prowadzimy na bieżąco kontroli naszych finansów, możemy łatwo pogubić się w tym, ile tak naprawdę kosztuje „życie” – zaleca się prowadzenie rejestru wydatków. Może to być arkusz obliczeniowy w specjalnym programie komputerowym. Niektóre banki umożliwiają tworzenie takich statystyk na prywatnych stronach klientów, co jest wygodnym rozwiązaniem dla tych osób, które za większość rzeczy płacą kartą płatniczą lub kredytową. Sprawdźmy, czy nasz bank pobiera opłaty za prowadzenie standardowego konta i wypłaty w bankomatach. Jeśli tak, może czas rozejrzeć się za nowym?

Spisać dokładne dochody

Budżet domowy jest zestawieniem wszelkich miesięcznych przychodów i wydatków. To, co z tego wyliczenia zostaje, stanowi oszczędności, a mówiąc językiem księgowych – dochód. Jest wiele osób, które mają problemy z odłożeniem sobie dodatkowych kwot, zdarza się, że niektórym nieźle zarabiającym osobom, brakuje pieniędzy. Zastanawiają się nad tym, co jest nie tak w ich sposobie zarządzania rodzinnymi finansami. Czasem warto sporządzić sobie miesięczne zestawienie zarobków i ponoszonych kosztów. Taki bilans można przeprowadzać każdego miesiąca. Można też opracować plan przyszłych wydatków, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia. Najpierw powinniśmy spisać dokładne dochody. Jeśli pochodzą z różnych źródeł, należy pamiętać o każdym z nich. W dalszej kolejności wypisuje się comiesięczne wydatki stałe (czynsz, wywóz nieczystości, ubezpieczenie, kredyt itp.). Dalej przechodzi się do rachunków zmiennych za prąd, wodę, gaz, telefon. Kolejnym krokiem jest skontrolowanie wydatków związanych z artykułami spożywczymi, chemicznymi, lekami, wizytami lekarskimi, paliwem itp. Następnie sprawdzamy jaka kwota nam zostanie. Jeśli nie jest satysfakcjonująca, warto zastanowić się nad tym, gdzie moglibyśmy zminimalizować nasze wydatki. To pozwoli nam zapanować na budżetem domowym.